Úvod Bolest v krku

Bolest v krku

Bolest v krku je téměř nejčastější bolestí, se kterou se lidé v životě setkávají. Není se co divit, protože bolesti v krku jsou příznakem mnoha onemocnění, zejména virového nebo bakteriálního původu. Všechna tato onemocnění jsou nepříjemná, zvláště proto, že ústa a krk jsou nejen vstupní bránou dýchacího systému, ale v těchto místech začíná i trávicí systém. Znamená to, že onemocněním krku, jeho bolestmi a komplikacemi, jsou zasaženy hned dvě základní potřeby člověka, dýchání a konzumace pití a jídla. Je velmi důležité si to uvědomit, aby se tyto bolesti a nemoci nebrali na lehkou váhu a včas a účinně se léčily.

Bolest v krku nemusí být pouze příznakem oslabené imunity. Příčiny mohou být úplně jiné, například gastroezofageální reflux.
Ženšen pravý tlumí chronické záněty
, lesklokorka lesklá se hodí spíše k posílení imunity.

Bolest v krku a její specifikace

Výrok „bolí mě v krku“ je velmi zjednodušený, pro dobrou a správnou diagnostiku se musí upřesnit. Jak už bylo uvedeno, původci onemocnění způsobující bolest v krku mohou být různí a různá bývají i místa zasažení. Nemocný je vnímá jako bolest v krku a často nevnímá přesně o jakou bolest a v jakém místě uvnitř dutiny ústní a v krku se jedná. Lékař to sice ve většině případů při pohledu do úst rozpozná, ale pro člověka samotného je lépe, když se naučí lépe vnímat a specifikovat své bolesti. Jedním z důvodů je, že mnoho lidí se léčí tzv. samo, a mohlo by sáhnout po nesprávných lécích. Druhým důvodem je to, že při opakované bolesti v krku bude dotyčný vědět o jakou nemoc a nakolik závažnou může jít. Samozřejmě poslední slovo má vždy lékař.

  • Bolest vnímaná jako dráždění na zadní části jazyka, horního patra a tzv. nosohltanu. Jedná se pravděpodobně o zánět nosohltanu, který bývá nejčastěji virového původu. Během dne může nemocný vnímat suchost v ústech, tlak a zalehnutí v uších, jazyk může být potažený bílým povlakem. Dráždění se objevuje i v nose a projevuje se vodnatou a četnou rýmou. Z dalších příznaků se může projevit časté kýchání, dráždivý kašel a malátnost. Teplota bývá zvýšená.
  • Bolest v krku, celkové vyčerpání, bolesti kloubů, zad a vysoká horečka. Jedná se pravděpodobně o příznaky chřipky, což může být zvláště v dnešní době nebezpečné. Symptomů může být mnohem víc, včetně nevolnosti. Typické jsou však bolesti celého těla a velká únava, která dotyčnému nedává možnost vykonávat sebelehčí pracovní povinnosti. Sám proto většinou vyhledá lékařskou pomoc.
  • Prudká bolest  v krku při polykání, často na jedné či druhé straně pod čelistí, v místech krčních mandlí, které bývají zvětšené. V tomto případě se s největší pravděpodobností jedná o bakteriální zánět, tzv. angínu. I zde se může bolest manifestovat i ve svém okolí, např. v uších. Příznakem bývá tupá bolest hlavy, slabost a vyšší teplota. Zánět může být buď katarální se zčervenáním hrdla, případně kořene jazyka, nebo hnisavý s bílými čepy na krčních mandlích apod.
  • Bolest v krku s pocitem zduření sliznice, rýma, svědění očí, dráždivý kašel. Zde se může jednat o alergii. Teplota většinou nebývá zvýšená a bolest v krku je slabší. Příznaky se víc manifestují v rýmě, kašli, zčervenání očí a slzení. Mohou se vázat jen na určitou denní dobu, či prostředí.
  • Prudká bolest v krční jamce, spojená s hrdelním kašlem a obtížným dýcháním. Zánět pravděpodobně klesl na úroveň dolních dýchacích cest a zasáhl průdušky. Může se tedy jednat o akutní či chronickou bronchitidu nebo astmatické (alergické) potíže. Při akutní formě bývá vyšší teplota. Kašel je zprvu dráždivý, později s vykašláváním sputa (hlenu). V tomto případě je nutné vyhledat lékaře.

Existují i jiné bolesti v krku, které mají složitější povahu a jsou patrně způsobeny závažnějším onemocněním, různými cystami, nádory nebo poruchou štítné žlázy. V tomto článku se jim nebudeme věnovat, nicméně při opakovaných či dlouhodobých nestandardních projevech bolesti v krku, případně chrapotu, je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc.


Diskuse (28 komentářů)

valerie, (13. 07. 2010 15:29) Reagovat
Na problémy s dýchacími cestami, bolesti v krku, angínou, záněty mandlí a imunitou obecně, i u dětí, mohu doporučit preventivně brát curenzym. Mému synovi -5 let - v současné době pomáhá proti opakovaným zánětům. Někdy vám můžou doporučit trhání mandlí, které bylo běžnou praxí za minulého režimu, myslím si ale, že není řešením. Mandle mají svůj důvod, proč je v těle člověk má, naopak se Vám může stát, že bez nich rychleji dostanete angínu apod.
martin, (20. 09. 2010 19:14) Reagovat
jak kdyby tam byla knedla
Karolína, (03. 08. 2010 16:24) Reagovat
Jsme přesně z té generace, kdy se dávala jen Penicilin a trhali mandle, když už nezabíral. Jsem ráda, že dneska už můžu pro své děti udělat víc. Ten curenzym určitě zkusíme!
LUCKA, (23. 01. 2012 10:10) Reagovat
Já se nechci trhání mandlí nějak zastávat, ale když jsou potíže dlouho, tak je to často nejlepší řešení, než aby bylo dítě pořád nemocný...
Tereza, (29. 10. 2015 13:47) Reagovat
Nevím, k čemu se lékaři přiklánějí nyní více (samozřejmě vždy záleží na konkrétním případu), ale my jsme asi před dvaceti lety se synem měli také dilema, jestli trhat nebo ne - kvůli opakujícím se angínám. Naše doktorka byla pro, ale nám se nechtělo, tak jsme změnili dětskou lékařku (kvůli více neschopnostem) a mandle nakonec ven nešly. Nu a časem angíny vymizely samy, ale jak říkám, asi záleží na konkrétní příčině.
Martina, (17. 08. 2010 01:27) Reagovat
Doporučuji zadat do vyhledávače cibulový čaj (odvar)s majoránkou a medem. Když se hodně osladí, cibule není cítit a je brzo po problému.
Hanka, (11. 01. 2013 10:52) Reagovat
Cibulový čaj? To se někde kupuje, nebo jde vyloženě o odvar z cibule? No s tou majoránkou a medem to musí být chuťovka, ale kdyby to mělo skutečně pomoci, tak je to skvělý tip.
mm, (13. 03. 2013 11:08) Reagovat
Jednoduše si uděláte odvar s cibule.:)
Kryštof, (18. 07. 2011 15:09) Reagovat
Dobrý den,Chtěl bych se zeptat mám na mandlych strašně moc bilich čepů a nemůžu skoro polkout co to muže být? Mám jit k lekarovi?
Ivana, (04. 08. 2011 14:47) Reagovat
Bolí mě v krku dva roky,poslední měsíc se bolest stupnuje,přidalo se škrábání i palebí,někdy se tak rozkašlu,že se skoro pozvracím.Poradte prosím co s tím.Děkuji.
Irma, (15. 08. 2012 07:22) Reagovat
S tím se dá dělat jen jedno - zajděte si k lékaři. Bolení v krku je symptom, který může signalizovat různé nemoci, od triviálních, ale i po vážnější. Nepodceňujte to.
Helena, (26. 08. 2012 09:44) Reagovat
Dobrý den.Od včerejška mě bolí v krku,a nebo vlastně spíše jakoby pod krkem,ale né při polikání.Jako kdyby takový tlak uvnitř a při větší námaze,nebo při předklonu to zabolí víc a cítím divný tlak-nevím ,jak to popsat...včera jsem měla i horečku,tak jsem si vzala prášek a horečka přešla a dnes jsem jenom mírně teplá a cítím se o něco lépe,ale včera to bylo hrozný-byla jsem celkově unavená a neměla ani chut k jídlu a celý den jsem jen polehávala...pálilo mě to uvitř krku a chvílema při pohybu se mi i hůře dýchalo,tak jsem jen ležela.Mám strach ,jestli třeba nemůže jít o nádor-měla jsem divné myšlenky.No,pokud se to nezlepší ůplně během několika dnů,tak si zajdu k lékaři... :sad:
Magdalena, (17. 10. 2012 10:47) Reagovat
A nemohlo to být od uzlin? Třeba nějaký zánět. Pak uzliny natečou a bolí to.
Helena, (17. 10. 2012 11:07) Reagovat
No nevím,je to možné...každopádně jsem na štěstí k lékaři nemusela,protože pak už to bylo dobrý.Od té doby je pokoj,ale opravdu jsem takovou ošklivou bolest nezažila :cry: .A doufám,že už nezažiju....ale jinak děkuji za komentář.Příjemný den. 8)
Magdalena, (11. 01. 2013 10:55) Reagovat
Tak hlavně, že vás to přešlo. Držím palečky, ať už se to nikdy nevrátí. Rovněž přeji příjemný den.
Heduš, (23. 04. 2013 04:59) Reagovat
V posledních dnech mě také poškrabává v krku. Je to nepříjemné. Popsala bych to zhruba jako, když se něco vzpříčí v krku a nejde to ven. Pořád čekám, jestli to přejde. K lékaři se mi hned nechce.
Radka, (31. 05. 2013 06:23) Reagovat
Mě bolí pořád v krku od mluvení. Jsem z toho docela zoufalá. Zkouším všechno, co se popisu, že se má při bolesti v krku z mluvení užívat, ale nic už nezabírá. Mluvení je důležitou součástí mé práce a není dobré, že občas úplně chraptím...
Evi, (01. 08. 2013 13:02) Reagovat
Mám rovněž pocit, že se mi něco děje s hlasivkami. trochu mi pobolívá v krku, ale také občas chraptím a trochu mě přeskakuje hlas. docela mi to děsí, abych třeba neměla v krku nádor nebo tak.
Gábina, (11. 02. 2014 11:13) Reagovat
Tak, jestli hodně mluvíte, tak to, co popisuje tím může být způsobeno. Chce to naučit se pracovat s hlasem. Málokdo to umí. Pokud však člověk více mluví, měl by se to naučit.
Pavla, (26. 03. 2014 08:09) Reagovat
Na bolest v krku jsou nejúčinější pastilky od švýcarské firmy Herbalmed. Poradila mi je mamka a od té doby je kupuji pravidelně.
Jarka, (09. 07. 2014 10:56) Reagovat
S těmito pastilkami zkušenosti nemám, ale celkově mi pomáhají různé pastilky s mentolovou příchutí (i jakékoliv neznačkové). Když hodně mluvím, stačí pak chvíli nějaké cucat a bolest v krku ustane. Také je dobré více pít. Pokud tedy má člověk problémy s krkem kvůli častému mluvení.
Zdenča, (01. 12. 2014 10:13) Reagovat
Pastilky jsou fajn, taky si jimi ulevuju, ale problém je v tom, že mě nejvíc bolí v krku, když dlouhou mluvím, a to je při poradách, před klienty atd., a to se prostě nehodí, abych něco cucala.
Eva, (07. 01. 2015 10:09) Reagovat
Tak cucejte v "mezičase" a pak vás při mluvení nebudou hlasivky bolet. Já učím a dávám si pastilky o přestávkách a pomáhá to. Teď jsem se inspirovala cvičením hlasivek, tak bych to taky chtěla zkusit. Nevěděla jsem ani, že něco takového je.
Slavi, (01. 02. 2016 15:31) Reagovat
Já také učím - ne na plný úvazek, ale v jazykovce a namluvím toho dost. Taky mě bolelo v krku, ale mě stačilo více se soustředit na pitný režim. Piju i při hodině a pak se mi lépe mluví a na konci vyučování nemám pocit vyschlého hrdla. Neříkám, že to pomůže každému, ale někdy stačí málo.
Harriett, (05. 08. 2015 20:07) Reagovat
V tomto tématě souhlasím, možná ne ve všech aspektách, ale i tak.Feel free to visit my weblog; biochemické zdraví a nová medicína (serummakelash.cz: http://www.serummakelash.cz/)
Petra, (07. 03. 2016 18:39) Reagovat
Na bolest v krku mě pomáhají zábaly s bylinkami. Teď nevím přesně, jaké to jsou. Mám nějakou namíchanou směs, ale určitě najdete na internetu.
ErickNeirl, (23. 01. 2017 21:30) Reagovat
wh0cd501395 price of viagra full report furosemide flagyl online cheap effexor visit this link on line cialis viagra
Brettlog, (24. 01. 2017 15:35) Reagovat
wh0cd320927 Crestor Online suhagra generic provera bupropion 300 mg principen cheapest effexor
Nový příspěvek

Chcete dostávat inspiraci pro zpestření vašeho zdravého života?

My se o to postaráme!

Copyright 2006–2017 © Bolest v krku.cz
Kontakty