Úvod Bolest v krku

Bolest v krku

Bolest v krku je téměř nejčastější bolestí, se kterou se lidé v životě setkávají. Není se co divit, protože bolesti v krku jsou příznakem mnoha onemocnění, zejména virového nebo bakteriálního původu. Všechna tato onemocnění jsou nepříjemná, zvláště proto, že ústa a krk jsou nejen vstupní bránou dýchacího systému, ale v těchto místech začíná i trávicí systém. Znamená to, že onemocněním krku, jeho bolestmi a komplikacemi, jsou zasaženy hned dvě základní potřeby člověka, dýchání a konzumace pití a jídla. Je velmi důležité si to uvědomit, aby se tyto bolesti a nemoci nebrali na lehkou váhu a včas a účinně se léčily.

Bolest v krku nemusí být pouze příznakem oslabené imunity. Příčiny mohou být úplně jiné, například gastroezofageální reflux.
Ženšen pravý tlumí chronické záněty
, lesklokorka lesklá se hodí spíše k posílení imunity.

Bolest v krku a její specifikace

Výrok „bolí mě v krku“ je velmi zjednodušený, pro dobrou a správnou diagnostiku se musí upřesnit. Jak už bylo uvedeno, původci onemocnění způsobující bolest v krku mohou být různí a různá bývají i místa zasažení. Nemocný je vnímá jako bolest v krku a často nevnímá přesně o jakou bolest a v jakém místě uvnitř dutiny ústní a v krku se jedná. Lékař to sice ve většině případů při pohledu do úst rozpozná, ale pro člověka samotného je lépe, když se naučí lépe vnímat a specifikovat své bolesti. Jedním z důvodů je, že mnoho lidí se léčí tzv. samo, a mohlo by sáhnout po nesprávných lécích. Druhým důvodem je to, že při opakované bolesti v krku bude dotyčný vědět o jakou nemoc a nakolik závažnou může jít. Samozřejmě poslední slovo má vždy lékař.

  • Bolest vnímaná jako dráždění na zadní části jazyka, horního patra a tzv. nosohltanu. Jedná se pravděpodobně o zánět nosohltanu, který bývá nejčastěji virového původu. Během dne může nemocný vnímat suchost v ústech, tlak a zalehnutí v uších, jazyk může být potažený bílým povlakem. Dráždění se objevuje i v nose a projevuje se vodnatou a četnou rýmou. Z dalších příznaků se může projevit časté kýchání, dráždivý kašel a malátnost. Teplota bývá zvýšená.
  • Bolest v krku, celkové vyčerpání, bolesti kloubů, zad a vysoká horečka. Jedná se pravděpodobně o příznaky chřipky, což může být zvláště v dnešní době nebezpečné. Symptomů může být mnohem víc, včetně nevolnosti. Typické jsou však bolesti celého těla a velká únava, která dotyčnému nedává možnost vykonávat sebelehčí pracovní povinnosti. Sám proto většinou vyhledá lékařskou pomoc.
  • Prudká bolest  v krku při polykání, často na jedné či druhé straně pod čelistí, v místech krčních mandlí, které bývají zvětšené. V tomto případě se s největší pravděpodobností jedná o bakteriální zánět, tzv. angínu. I zde se může bolest manifestovat i ve svém okolí, např. v uších. Příznakem bývá tupá bolest hlavy, slabost a vyšší teplota. Zánět může být buď katarální se zčervenáním hrdla, případně kořene jazyka, nebo hnisavý s bílými čepy na krčních mandlích apod.
  • Bolest v krku s pocitem zduření sliznice, rýma, svědění očí, dráždivý kašel. Zde se může jednat o alergii. Teplota většinou nebývá zvýšená a bolest v krku je slabší. Příznaky se víc manifestují v rýmě, kašli, zčervenání očí a slzení. Mohou se vázat jen na určitou denní dobu, či prostředí.
  • Prudká bolest v krční jamce, spojená s hrdelním kašlem a obtížným dýcháním. Zánět pravděpodobně klesl na úroveň dolních dýchacích cest a zasáhl průdušky. Může se tedy jednat o akutní či chronickou bronchitidu nebo astmatické (alergické) potíže. Při akutní formě bývá vyšší teplota. Kašel je zprvu dráždivý, později s vykašláváním sputa (hlenu). V tomto případě je nutné vyhledat lékaře.

Existují i jiné bolesti v krku, které mají složitější povahu a jsou patrně způsobeny závažnějším onemocněním, různými cystami, nádory nebo poruchou štítné žlázy. V tomto článku se jim nebudeme věnovat, nicméně při opakovaných či dlouhodobých nestandardních projevech bolesti v krku, případně chrapotu, je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc.


Diskuse (29 komentářů)

Helena, (26. 08. 2012 09:44) Reagovat
Dobrý den.Od včerejška mě bolí v krku,a nebo vlastně spíše jakoby pod krkem,ale né při polikání.Jako kdyby takový tlak uvnitř a při větší námaze,nebo při předklonu to zabolí víc a cítím divný tlak-nevím ,jak to popsat...včera jsem měla i horečku,tak jsem si vzala prášek a horečka přešla a dnes jsem jenom mírně teplá a cítím se o něco lépe,ale včera to bylo hrozný-byla jsem celkově unavená a neměla ani chut k jídlu a celý den jsem jen polehávala...pálilo mě to uvitř krku a chvílema při pohybu se mi i hůře dýchalo,tak jsem jen ležela.Mám strach ,jestli třeba nemůže jít o nádor-měla jsem divné myšlenky.No,pokud se to nezlepší ůplně během několika dnů,tak si zajdu k lékaři... :sad:
Magdalena, (17. 10. 2012 10:47) Reagovat
A nemohlo to být od uzlin? Třeba nějaký zánět. Pak uzliny natečou a bolí to.
Helena, (17. 10. 2012 11:07) Reagovat
No nevím,je to možné...každopádně jsem na štěstí k lékaři nemusela,protože pak už to bylo dobrý.Od té doby je pokoj,ale opravdu jsem takovou ošklivou bolest nezažila :cry: .A doufám,že už nezažiju....ale jinak děkuji za komentář.Příjemný den. 8)
Magdalena, (11. 01. 2013 10:55) Reagovat
Tak hlavně, že vás to přešlo. Držím palečky, ať už se to nikdy nevrátí. Rovněž přeji příjemný den.
Heduš, (23. 04. 2013 04:59) Reagovat
V posledních dnech mě také poškrabává v krku. Je to nepříjemné. Popsala bych to zhruba jako, když se něco vzpříčí v krku a nejde to ven. Pořád čekám, jestli to přejde. K lékaři se mi hned nechce.
Radka, (31. 05. 2013 06:23) Reagovat
Mě bolí pořád v krku od mluvení. Jsem z toho docela zoufalá. Zkouším všechno, co se popisu, že se má při bolesti v krku z mluvení užívat, ale nic už nezabírá. Mluvení je důležitou součástí mé práce a není dobré, že občas úplně chraptím...
Evi, (01. 08. 2013 13:02) Reagovat
Mám rovněž pocit, že se mi něco děje s hlasivkami. trochu mi pobolívá v krku, ale také občas chraptím a trochu mě přeskakuje hlas. docela mi to děsí, abych třeba neměla v krku nádor nebo tak.
Gábina, (11. 02. 2014 11:13) Reagovat
Tak, jestli hodně mluvíte, tak to, co popisuje tím může být způsobeno. Chce to naučit se pracovat s hlasem. Málokdo to umí. Pokud však člověk více mluví, měl by se to naučit.
Pavla, (26. 03. 2014 08:09) Reagovat
Na bolest v krku jsou nejúčinější pastilky od švýcarské firmy Herbalmed. Poradila mi je mamka a od té doby je kupuji pravidelně.
Jarka, (09. 07. 2014 10:56) Reagovat
S těmito pastilkami zkušenosti nemám, ale celkově mi pomáhají různé pastilky s mentolovou příchutí (i jakékoliv neznačkové). Když hodně mluvím, stačí pak chvíli nějaké cucat a bolest v krku ustane. Také je dobré více pít. Pokud tedy má člověk problémy s krkem kvůli častému mluvení.
Zdenča, (01. 12. 2014 10:13) Reagovat
Pastilky jsou fajn, taky si jimi ulevuju, ale problém je v tom, že mě nejvíc bolí v krku, když dlouhou mluvím, a to je při poradách, před klienty atd., a to se prostě nehodí, abych něco cucala.
Eva, (07. 01. 2015 10:09) Reagovat
Tak cucejte v "mezičase" a pak vás při mluvení nebudou hlasivky bolet. Já učím a dávám si pastilky o přestávkách a pomáhá to. Teď jsem se inspirovala cvičením hlasivek, tak bych to taky chtěla zkusit. Nevěděla jsem ani, že něco takového je.
Slavi, (01. 02. 2016 15:31) Reagovat
Já také učím - ne na plný úvazek, ale v jazykovce a namluvím toho dost. Taky mě bolelo v krku, ale mě stačilo více se soustředit na pitný režim. Piju i při hodině a pak se mi lépe mluví a na konci vyučování nemám pocit vyschlého hrdla. Neříkám, že to pomůže každému, ale někdy stačí málo.
Harriett, (05. 08. 2015 20:07) Reagovat
V tomto tématě souhlasím, možná ne ve všech aspektách, ale i tak.Feel free to visit my weblog; biochemické zdraví a nová medicína (serummakelash.cz: http://www.serummakelash.cz/)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest v krku.cz
Kontakty