Úvod Bolest v krku, tipy a triky

Bolest v krku, tipy a triky

Na mnoho bolestí existuje spousta tzv. „babských rad“. Nemohou zastoupit skutečnou léčbu (zvláště u vážnějších nemocí), mohou být však jakýmsi podpůrným prostředkem.
 • Pobývat v teplém a větraném prostředí. Při velmi suchém vzduchu zvlhčovat odpařovači.
 • Často měnit prádlo osobní i ložní, ručníky apod., aby se zabránilo koncentraci bacilů.
 • Celkově udržovat domov v čistotě, zvláště u alergiků.
 • Zvýšit příjem tekutin.
 • Oblékat se odpovídajícím způsobem dle prostředí, ve kterém se dotyčný zrovna nachází.
 • Nepobývat v mokrém prádle (ani v posteli).
 • Léky užívat pravidelně, podle doporučení lékaře, lékárníka či příbalových letáků.
 • Jídlo upravit tak, aby se dalo dobře konzumovat a bylo v takovém množství, které stačí na energetický výdej. Přidat víc čerstvé zeleniny a ovoce (kvůli vitamínů).
 • Pokud jde o doplňkovou léčbu, pak jsou vhodné vitamíny C,B, Zinek a Probiotika.
 • Popíjet bylinné čaje na nachlazení, případně proti kašli.
 • Při nachlazení lze zakoupit v lékárně vícesložkové preparáty, např. Coldrex, které účinkují proti teplotě, bolesti v krku a rýmě.
 • Velmi účinným prostředkem je Wobenzym,  který urychluje léčbu jakýchkoliv zánětů.

Domácí Coldrex.

 • Med
 • Šťáva z citrónu (půl až jeden plod)
 • Horká voda
 • Paralen

Ingredience se v přijatelném a pitelném poměru smíchají, nápoj se pije teplý. Pro zachování vitamínů se nedoporučuje vařící voda, ani použít místo vody čaj.

Někdy lze obměnit paralen za kapku kvalitní slivovice, zvláště když nemá dotyčný horečku, ale bolí jej víc v krku.

Česnečka.

 • Brambory (příp. jiná zelenima)
 • Voda nebo vývar
 • Větší množství čerstvého česneku
 • Vejce
 • Sůl a koření dle chuti

Česnek působí jako dezinfekce a přírodní antibiotikum. Do polévky se však musí přidat až na závěr, aby neprošel varem. Doporučuje se při nachlazení v době, kdy dotyčný nemá před sebou žádnou společenskou aktivitu (kvůli typickému zápachu česneku, který dlouho přetrvává). Pozor by si měli dát lidé, kterým česnek způsobuje trávicí potíže.

Vitamínová bomba.

 • Mrkev
 • Jablko
 • Kiwi
 • Cukr (lépe hroznový)
 • Citrón nebo pomeranč.

Ovoce nastrouhat a přidat trochu cukru a šťávu z citrónu či pomeranče.

Super babská rada. V chladném období si dát ráno malou stopečku kvalitní slivovice. Nedoporučuje se řidičům, alkoholikům a lidem s nemocemi u kterých je zakázán alkohol.


Diskuse (18 komentářů)

KATKA, (18. 04. 2012 14:09) Reagovat
Taky mě často bolelo v krku. Vždy poránu a nakonec jsem zjistila, že je to příliš suchým vzduchem v ložnici, kde spím. Příčiny jsou fakt všelijaký.
Lenka, (27. 06. 2012 07:50) Reagovat
Náš malej má zase v noci suchý kašel a taky si myslím, že to bude suchým vzduchem. Nevíte někdo, jak ho přirozenou cestou zvlhčit? Nechce se mi utrácet velké peníze za zvlhčovače vzduchu.
DORA, (19. 07. 2012 06:12) Reagovat
Sušte prádlo na radiátorech v pokoji. To vzduch zvlčí spolehlivě.
Pája, (17. 04. 2013 06:58) Reagovat
A to fakt pomáhá - jakože to dokáže natolik zvlhčit vzduch, aby to pomohlo? Zvažujeme koupi zvlhčovače vzduchu, ale zase je fakt, že se nám do toho nechce dávat peníze.
Lída, (12. 07. 2013 06:38) Reagovat
Zkuse a uvidíte. Asi to pomůže. Pamatuju si, že když jsem byla malá, že nám takhle v pokoji věšela máma mokré oblečení, protože jsem měla něco s průduškami, ale tak to asi zvlhčovače ještě nebyly. Je jasné, že ty budou asi účinnější, ale proč alespoň nezkusit tu první možnost, když to člověka nic nestojí.
paťula, (23. 07. 2012 11:27) Reagovat
Možná by nebyla na škodu nějaká dovolená u moře či v horách. To taky dokáže hodně.
klára, (04. 07. 2013 15:40) Reagovat
u mého syna pomáhala vlhká prostěradla okolo postýlky nebo ručníky - jednoduše vlhké textilie - nakonec jsme koupili zvlhčovač, jehož cenová položka nebyla až tak horentní a bylo po problému :roll:
Sylva, (04. 09. 2012 10:59) Reagovat
Já mám náročnou práci na mluvení, takže mám také suchu v krku a škrabe mi tam. Řeším to tak, že hodně piju a cucám různé pastilky. Myslím, že je jedno, jaký konkrétní druh zvolíte.
eva, (24. 10. 2012 12:40) Reagovat
To znám...jsem učitelka, takže často mám také hodně unavené hlasivky, ale už jsme si našla svůj systém. Nechávám více pracovat děti samostatně. Ptám se jich, připravují si referáty...Nejde je o to řešit problémy s únavou hlasu, ale předcházet jim. Samozřejmě vím, že ne u všech povoláních to jde.
Jenife, (22. 01. 2013 05:45) Reagovat
Také hodně při své profesi mluvím a často mě z toho pobolívá v krku. Řeším to cucáním různých pastilek a docela to zabírá. Mám je pořád po ruce. Myslím, že je vcelku jedno jaké člověk použije.
Jarmila, (20. 02. 2013 10:55) Reagovat
Mě na dny, které jsou náročné na mluvení, pomáhá hodně pít, ale naštěstí nemusím hodně mluvit každý den, takže si zase moje hlasivky pěkně odpočinou.
Sára, (10. 05. 2013 06:27) Reagovat
Já mám pocit, že v poslední době mě hlasivky selhávají. Také mluvím často a v posledních týdnech mi občas selhává hlas a přeskakuju do chraptění. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Potřebovala bych se toho zbavit. Zatím jsem u doktoru nebyla. Řekla jsem si, že zajdu jestli se to bude zhoršovat, ale to se zatím neděje.
Adriana, (17. 07. 2013 05:10) Reagovat
Mám teď také problémy s krkem, ale nejde přímo o bolest, spíš mám jakoby stažené hrdlo, nevím, jak to vysvětlit, je to takový divný pocit a i se mi s tím hůř jí. Nestalo se vám někdy něco podobného? Vůbec nevím, co by to mohlo být.
Terka, (10. 01. 2014 13:17) Reagovat
Napadá mi, jestli to nemůže být stresem. Já jsem tohle měla, když jsem se rozváděla. byla jsem z toho na mrtvici. Měla jsem strach, že to bude něco vážného. Říkala jsem si: rozvádím se a ještě zdravotní problémy, ale pak když jsem překonala tohle stresové období, přešlo i tohle. Nebo další co mě napadá je, jestli přijímáte dostatek tekutin...
Jitka, (06. 07. 2014 10:20) Reagovat
Dobrý den,mám 12-ti letou dceru má Pfapa syndrom,a při teplotách ji vždy bolí v krku při výtěru je vždy nález negativný.Už nevím co ji mám dávat.Vyzkoušeno toho mám tolik.Prosím o radu.Děkuji moc Tomišková
Helena, (01. 05. 2015 17:08) Reagovat
Začínám mít také problémy v bolení krku, když mluvím, ale nemusím ani mluvit nějak déle, dřív jsem mluvila mnohem víc a nijak mi to nevadilo. Nemáte na to někdo nějaký trik. Když máme porady v práci a mám mluvit, tak ke konci už chraptím.
Emilie, (30. 08. 2015 12:44) Reagovat
Zkuste více pít, dobré jsou různé pastilky, naučit se mluvit úsporně a šetřit hlasivky (jsou na to nějaké metodiky pro učitele a hudebníky).
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest v krku.cz
Kontakty