Úvod Bolest v krku a její diagnostika

Bolest v krku a její diagnostika

V předešlém odstavci byla bolest krku lépe lokalizovaná. K přesné diagnóze se však musí vždy vyjádřit lékař. Ten má

k tomu nejen odborné znalosti a zkušenosti, ale i možnosti vyšetření. Diagnózu stanovuje na základě

  • Zjištění anamnézy – to je okolností, které předcházely bolesti a obtížím s tím spojeným. Dále pak zmapuje veškeré příznaky.
  • Vyšetření – jedná se o pohled do krku, pohmat podčelistních mandlí, případně poslech dolních dýchacích cest (stetoskopem). Vyšetření může být doplněno změřením tělesné teploty, vyšetřením moči či krve (sedimentace). V některých případech se provádí stěr z krku na laboratorní vyšetření, případně testy na alergii.

Mnoho lidí v dnešní době si diagnostikuje nemoc samo a léčí se tzv. svépomocí, nakoupením léků v lékárně apod. Jestliže se jedná o zánět nosohltanu nebo o krátkodobou bolest z prochlazení, dá se to tolerovat. V jiných případech je nutné navštívit praktického či odborného lékaře.

Bolest v krku a její léčba

Na základě stanovené diagnózy lékař doporučí léčbu. Základem je vždy klid na lůžku v trvání nejméně jednoho týdne, v závažnějších případech i déle. Na virová onemocnění se předepisují antivirotika, dále symptomatická léčiva (kapky do nosu, od kašle apod.).

Na bakteriální záněty, tedy angíny, bronchitidy a jiné záněty dolních cest dýchacích se předepisují antibiotika, která mohou být rovněž doplněna symptomatickými léčivy a vitamíny, především řady B.

Na horečky nad 38°C se předepisuje ve většině případů paralen. Pokud jsou silné bolesti kloubů tak lze doporučit ibalgin.

Při užívání uvedených léků je však nutné dbát pokynů lékaře!

 

Na konci léčby se provádí kontrolní vyšetření krku, dýchacích cest, moči a sedimentace.


Diskuse (22 komentářů)

IVOŠ, (13. 03. 2012 16:00) Reagovat
To je to, že bolest v krku může způsobovat hodně nemocí. Mě pořád pobolívala v krku. Myslel jsem, že mám streptokoka či něco podobného a nakonec se zjistilo, že je to příznak alergie.
IVONA, (16. 04. 2012 11:30) Reagovat
Já jsem učitelka a pobolívá mě v krku pořád. Nevím, jestli to mají všechny učitelky, nebo něco dělám špatně.
HANUŠE, (23. 05. 2012 05:03) Reagovat
Je třeba naučit se lépe pracovat s hlasem a rozložit si své síly. Možná na to budou nějaké publikace. Nás to učili na pajdě, ale této oblasti se nevěnuji a už jsem to všechno zapomněla.
Sasanka, (06. 06. 2013 05:32) Reagovat
Nemají to všechny učitelky, ale je fakt, že mnohé z nich na to trpí. Já jsem učila přechodnou dobu a problém jsem s tím neměla, ale kdoví, co by to se mnou udělalo, kdybych učila třeba několik let.
OLGA, (28. 05. 2012 09:19) Reagovat
POřád mě bolí v krku, jako bych tam něco měla. Byla jsem s tím i na vyšetření, ale lékaři nic neodhalili. Mám ho jen lehce zarudlý, což je prý buď malá infekce či podráždění. Jenže mě už krk bolí dlouhou dobu a obávám se, jestli by to nemohl být nějaký nádor. Je nějaký takový nádor?
Anna, (06. 07. 2012 16:40) Reagovat
Nádor by vám vyšetřením odhalily. Problém může být i v nadměrným namáhání hlasivek. Možná i nedostatek tekutin...
Barbora, (09. 08. 2012 14:23) Reagovat
Taky mě velmi často bolí v krku a co chvíli mám zánět hlasivek. Občas si koupím Vincentku, ale ne vždycky to zachrání. Na horší bolesti v krku mi zabírá Herbalmed hot drink, je to jediný léčivý nápoj, po kterém nejsem unavená a rozespalá takže můžu normálně fungovat v práci. Ale docela by mě zajímalo co mi ty záněty pořád způsobuje, zase tolik toho přes den nenamluvím aby to bylo tím...
ČENĚK, (13. 08. 2012 14:38) Reagovat
Zkuste konzultovat s lékařem. Možná nejde o hlasivky, ale o štítnou žlázu. S tím by se dalo určitě něco dělat.
Radana, (07. 02. 2013 15:17) Reagovat
Nemáte někdo tip na něco hodně účinného na bolest v krku, nejlépe něco, co není na lékařský předpis. Něco na mě leze a těch různých přípravků je mraky. Nevyznám se v nich. Díky za případné tipy, co pomáhají vám a všem hodně zdraví.:)
Barbora, (10. 09. 2013 06:55) Reagovat
Neustále mě škrábe v krku. Je to hodně nepříjemné a mám to už tak měsíc. Více po ránu, ale přes den taky. Nevíte, jestli to může být něco vážnějšího. Byla jsem zvyklá, že mi občas škrábe v krku, ale tohle už trvá nějak moc dlouho.
Adéla, (03. 10. 2013 10:06) Reagovat
Možná jste mohla někde chytit nějakého streptokoka. Pokud už to trvá měsíc, zajděte si k lékaři a nechte si udělat výtěry z krku.
Michala, (03. 12. 2013 08:49) Reagovat
A jak se konkrétně projevuje streptokok. Já jsem slyšela, že člověk vůbec nemusí vědět, že ho má a je jen bacilonosič. Mě třeba také poškrábá v krku, ale nějak zvlášť obtěžující to není, takže jsem to nikdy neřešila.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest v krku.cz
Kontakty