Úvod Bolest v krku a její diagnostika

Bolest v krku a její diagnostika

V předešlém odstavci byla bolest krku lépe lokalizovaná. K přesné diagnóze se však musí vždy vyjádřit lékař. Ten má

k tomu nejen odborné znalosti a zkušenosti, ale i možnosti vyšetření. Diagnózu stanovuje na základě

  • Zjištění anamnézy – to je okolností, které předcházely bolesti a obtížím s tím spojeným. Dále pak zmapuje veškeré příznaky.
  • Vyšetření – jedná se o pohled do krku, pohmat podčelistních mandlí, případně poslech dolních dýchacích cest (stetoskopem). Vyšetření může být doplněno změřením tělesné teploty, vyšetřením moči či krve (sedimentace). V některých případech se provádí stěr z krku na laboratorní vyšetření, případně testy na alergii.

Mnoho lidí v dnešní době si diagnostikuje nemoc samo a léčí se tzv. svépomocí, nakoupením léků v lékárně apod. Jestliže se jedná o zánět nosohltanu nebo o krátkodobou bolest z prochlazení, dá se to tolerovat. V jiných případech je nutné navštívit praktického či odborného lékaře.

Bolest v krku a její léčba

Na základě stanovené diagnózy lékař doporučí léčbu. Základem je vždy klid na lůžku v trvání nejméně jednoho týdne, v závažnějších případech i déle. Na virová onemocnění se předepisují antivirotika, dále symptomatická léčiva (kapky do nosu, od kašle apod.).

Na bakteriální záněty, tedy angíny, bronchitidy a jiné záněty dolních cest dýchacích se předepisují antibiotika, která mohou být rovněž doplněna symptomatickými léčivy a vitamíny, především řady B.

Na horečky nad 38°C se předepisuje ve většině případů paralen. Pokud jsou silné bolesti kloubů tak lze doporučit ibalgin.

Při užívání uvedených léků je však nutné dbát pokynů lékaře!

 

Na konci léčby se provádí kontrolní vyšetření krku, dýchacích cest, moči a sedimentace.


Diskuse (22 komentářů)

Dominij, (01. 05. 2014 07:34) Reagovat
Dobrý den, dnes rano jsem se probudil a z niceho nic mi otekl (nevim jak se to odborne nazyva) nachází se to mezi mandlemi. Je to takovej malej cancourek co,,visí,,. Mam ho minimalne jednou takovej. Nevíte co by to mohlo byt? Predem dekuju za odpoved
Patrik, (09. 06. 2014 09:53) Reagovat
Krční čípek otéká z důvodu nějaké infekce, často bývají oteklé i mandle, takže to může být angína, nebo třeba i alergie atd. Záleží i na dalších příznacích. Je dobré si minimálně nechat udělat výtěr z krku.
Marie, (01. 09. 2014 14:06) Reagovat
Mě jednou otekl, když jsem měla alergickou reakci. Spíš asi podle dalších příznaků člověk pozná, co to je.
Verča, (05. 03. 2015 09:26) Reagovat
Mě otekl krk jakoby zevnitř. Hůř se mi kvůli tomu polyká, ale jinak vážnější problémy nemám. Nevím, jestli to mám řešit. Nemám teď vůbec čas chodit po doktorech, zvlášť když se to nezhoršuje. Jsem totiž jen na krátko v Čechách a zase se vracím do ciziny. Nemáte někdo tip, co by to mohlo být.
Marta, (21. 04. 2015 09:24) Reagovat
Bolestí v krku také trpím. Ovšem už několik let, zpočátku jsem se to snažila řešit, ale doktoři nic nenašli a nechci být za simulanta. Radši jsem si na to zvykla. Je to trochu nepříjemné, ale zase ne tolik. Mám prostě občas pocit, jako bych měla překážející chuchvalec v krku. Nemáte to také někdo? Bylo vám něco diagnostikováno?
Jitka, (08. 07. 2015 13:41) Reagovat
A nemáte třeba nějakou slabší alergii na něco, s čím se setkáváte každý den (třeba prach)? Mohlo by se to pak projevovat bolestí v krku. Alespoň já to tak mám, i když mám ještě další příznaky, ale ty se nemusí projevit u každého.
Tery, (09. 10. 2015 11:22) Reagovat
Mě zase napadlo, jestli nemůže souviset se stresem a nebo nedostatek pitného režimu či nadměrné namáhání hlasivek. Možností asi může být mraky. Celkově bolest v krku je hodně častý příznak různých problémů, které třeba primárně s krkem vůbec nesouvisí.
Pavla, (29. 12. 2015 15:02) Reagovat
Co vám pomáhá na bolest v krku, když se rozjíždí chřipka? Nemyslím teď léky nebo potravinové doplňky, ale spíše nějaké "babské rady".
Marek, (03. 06. 2016 08:04) Reagovat
Mě pomáhá prolejvat se čajem, ale opravdu hodně. vezmu si v práci dva dny volno a piju hodně horkého čaje s citronem a s medem. Většinou to pomůže...
hanka, (30. 06. 2016 07:16) Reagovat
taky to tak dělám, jen bych ještě doplnila odpočinek, hodně spát, potit se. Lepší než do sebe rvát hromadu chemie.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest v krku.cz
Kontakty